Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Rozenek: Jedna z ustaw PiS doprowadziła już do śmierci 26 osób

dodano 2017-12-05 13:55 w kategorii: Informacje

Wydaje się, że nie bez znaczenia dla wzrostu notowań SLD jest fakt, iż właściwie jako jedyni na poważnie zajęliście się emerytami mundurowymi, którzy w związku z tzw. ustawą dezubekizacją stracili wysokie emerytury, a niektórzy właściwie zostali pozbawieni środków do życia. Niby to mała grupa, ale gdy doliczy się ich rodziny i przyjaciół...
 
Z pewnością tak jest. Akurat tą sprawą zajmuję się osobiście jako pełnomocnik obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do cofnięcia tej haniebnej ustawy z 16 grudnia 2016 roku. W wyniku tej ustawy zginęło już 26 byłych mundurowych! Mówimy tu o przypadkach takich, jak samobójstwa lub nagłe wylewy i zawały serca powiązane z utratą emerytury. To są zweryfikowane dane.
Mam pewność, że mówimy o osobach, które zmarły w wyniku tego, co je spotkało ze strony państwa. Przy Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych jest taka specjalna komórka, która bada wszystkie te sprawy, rozmawiając z rodzinami i lekarzami. Widać więc, że mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem społecznym i to zapewne też przekłada się na wzrost poparcia dla SLD, które tych ludzi najsilniej broni.
 
Z drugiej strony, może być to jednak też coś, co wyborców wam odbiera. Tych, którzy powiedzą, że bronicie UB-ków, SB-ków i ogólnie najgorszego komunistycznego elementu.
 
Te hasła najczęściej wygłaszają ludzie, którzy nie mają pojęcia, o czym mówią. Niektórzy tak mówią, a nie mają pojęcia, kogo i czego dotyczy ta ustawa dezubekizacyjna. Przecież UB, czyli Urząd Bezpieczeństwa został zlikwidowany w 1954 roku! Zastąpiono go Służbą Bezpieczeństwa, ale ta ustawa tylko w małym stopniu dotyczy byłych SB-ków. I nie uważam, że w ogóle powinna ich dotykać w ramach odpowiedzialności zbiorowej, której w demokratycznych państwach się nie stosuje.
 
Bo jeżeli mamy do czynienia z osobami, które rzeczywiści w tamtych czasach robiły coś złego, to należy te osoby konkretnie wskazać. Od tego jest przecież pion prokuratorski w IPN. Ta instytucja powinna wskazywać, kogo powinno postawić się przed sądem za działalność w PRL. I jeśli udowodni mu się winę, to powinien ponieść karę. Takie rozwiązanie popieram. Natomiast stanowczo protestujemy w SLD przeciwko stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej wobec wszystkich mundurowych, którzy służyli w PRL.
 
A co z pomysłem na młodych wyborców? Bo nie ma co ukrywać, że przypominacie dziś nieco Partię Emerytów i Rencistów...
 
Nie zgodzę się z tą opinią. Gdy uważnie spojrzy się na obecne szeregi Sojuszu Lewicy Demokratycznej, to wyraźnie widać, że jest tam dużo ludzi młodych. Inna sprawa, że wszystkie polskie partie nie mają za bardzo pomysłu na złapanie dobrego kontaktu z młodzieżą. Na pewno dobrym pomysłem na to nie jest propagowanie mitu żołnierzy wyklętych i namawianie młodych do udziałów w nacjonalistycznych rozruchach, jak to robią niektóre partie.
 
Czytaj cały wywiad z Andrzejem Rozenkiem dla NaTemat, kliknij tu


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.