Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Dzięki SLD jest szansa na nowe mieszkania

dodano 2017-04-11 20:24 w kategorii: Powiatowe

Na ostatniej Sesji Rady Miasta Włocławek postawiony został milowy krok w realizacji prawdziwej polityki mieszkaniowej we Włocławku. Jest to spełnienie postulatów Klubu Radnych SLD. 

Zaproponowany przez SLD program: „Włocławskie Mieszkania”, to nie tylko szansa dla włocławskich rodzin na nowe mieszkania, ale to również historyczna możliwość przywrócenia życia w najstarszej części miasta. Klub Radnych SLD postulaty te przedstawił  Prezydentowi Włocławka 12 maja 2016 r. Jednak dopiero podpisanie porozumienia programowego „Razem dla Włocławka”, umożliwiło ich wdrożenie. Po upływie dwóch miesięcy są już pierwsze efekty.

Według pomysłodawcy Krzysztofa Kukuckiego, Przewodniczącego  Rady Miasta, to idealne rozwiązanie, bo z jednej strony mamy samofinansujące się mieszkania, a z drugiej strony Stare Miasto może odzyskać dawno utracony blask. Tumska może stać się wizytówką Włocławka i wzorem dla innych samorządów skutecznie prowadzonej rewitalizacji.

- Jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu miasto doprowadziło do przejęcia działki znajdującej się na rogu 3-go Maja i ul. Tumskiej. Dziś na ukończeniu są prace nad przejęciem całej południowej strony ul. Tumskiej. Odbudowane zostaną tam fasady budynków, a na ogromnym terenie za nimi powstanie nowoczesne osiedle z parkingami dla mieszkańców i placem zabaw – wyjaśnia Krzysztof Kukucki -  Specjaliści oceniają, że w tym miejscu powstanie około 200 nowych mieszkań czynszowych z dojściem do własności. Oznacza to, że w czynsz w kalkulowana będzie również rata kredytu, a mieszkanie takie po 20-25 latach stanie się własnością najemców. Filar I – mieszkania czynszowe z dojściem do własności  jest programem otwartym. Oznacza to, że skorzystać z niego będą mogły wszystkie chętne osoby – dodaje Przewodniczący Rady Miasta.

Dla osób, które nie będą chciały spłacać kredytu, miasto wybuduje mieszkania czynszowe, które własnością lokatorów jednak nigdy nie będą. To udoskonalona forma TBS, bo lokatorzy tych mieszkań płacić będą jedynie za wynajem mieszkania. Takie nowe bloki powstaną przy ul. Celulozowej, uzupełniając tym samym znajdujące się tam osiedle mieszkań na wynajem, które zrealizowane zostało przez MTBS. Mieszkania z II Filaru programu „Włocławskie Mieszkania” przeznaczone będą dla osób, które korzystając z mieszkaniowego zasobu miasta, wywiązywały się z podstawowych obowiązków lokatorskich np. regularnie płacą czynsz. Jeśli będą chciały poprawić swoje warunki mieszkaniowe, to będą mogły zmienić swój adres zamieszkania i przenieść się na nowe osiedle przy ul. Celulozowej. Zwalniane przez te rodziny, zajmowane dotąd mieszkania, po remoncie trafiać będą do miejskiego zasobu mieszkań socjalnych i przeznaczane będą dla osób oczekujących na przydział mieszkań socjalnych. Proponowany system łańcuszkowy pozytywnie mobilizować ma osoby korzystające z mieszkaniowego zasobu miasta i stanowi III Filar programu „Włocławskie Mieszkania”.

Warto dodać, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa Klubu Radnych SLD na rzecz włocławian. Jesienią 2016 r., dzięki włocławskiej lewicy, najmłodsi mieszkańcy zyskali możliwość darmowego korzystania z komunikacji zbiorowej. Włocławek jako drugi samorząd w Polsce zdecydował się na zwolnienie dzieci z opłat za przejazdy MPK, do ukończenia szkoły podstawowej. Również włocławska młodzież, czyli uczniowie szkół ponadpodstawowych, otrzymała większą, bo aż 50% ulgę na bilety MPK. Lider włocławskiego SLD – Krzysztof Kukucki, podkreślał wówczas, że to dobra inwestycja w najmłodszych mieszkańców Włocławka.
 
- Rozwiązanie takie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych, ale również poprawia dostępność instytucji kultury i sportu dla włocławskich dzieci. Ponadto uczy korzystania z transportu zbiorowego, a te nawyki w przyszłości zaprocentują – mówił Kukucki.

W lutym 2017 r. włocławska lewica doprowadziła do uchwalenia kolejnej sztandarowej propozycji. Klauzule społeczne obowiązywać będą w zamówieniach realizowanych na zlecenie miasta i podległych instytucji. Oznacza to koniec umów śmieciowych w zleceniach samorządowych.Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.