Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Stanowisko SLD w sprawie rocznicy zbrodni wołyńskiej

dodano 2016-07-11 16:19 w kategorii: Kraj

Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, że Polska powinna posiadać dobre stosunki z wszystkimi sąsiadami. Ta zasada powinna mieć również zastosowanie do Ukrainy.

Pojednanie i relacje dobrosąsiedzkie mogą być budowane na prawdzie historycznej i wzajemnym zrozumieniu.  Ich elementem jest między innymi godne uczczenie ofiar zbrodni wołyńskiej sprzed ponad 70 lat oraz ukrócenie działalności ukraińskich narodowców, zwłaszcza chwalców UPA.

Wyrażamy zadowolenie, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas swojej wizyty w Warszawie oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej popełnionej w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów.

Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie rozszerzającym się na Ukrainie kultem państwowym osób pośrednio i bezpośrednio odpowiedzialnych za zbrodnie wołyńską. Kilka dni temu rada Kijowa zdecydowała o nadaniu jednej z ulic miasta imienia Stepana Bandery. Podobny krok zapowiedziano w stosunku do Romana Szuchewycza. Polska ma prawo wyrażać niezadowolenia z tych decyzji, jako oddalających nasze państwa od relacji dobrosąsiedzkich.

Wyrażamy zaniepokojenie rosnącą aktywnością ukraińskich nacjonalistów w Polsce. Apelujemy do władz polskich o szybką i stanowczą reakcję na te działania.

Polska powinna uczcić ofiary zbrodni wołyńskiej. Dlatego SLD apeluje o przyjęcie uchwały sejmowej czczącej pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej, zamordowanych w ramach czystki etnicznej przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów z UPA.

Uważamy, że ofiarom zbrodni ukraińskich nacjonalistów należy się dzień pamięci. Dlatego popieramy inicjatywę, aby takim świętem stał się dzień 11 lipca. Sprzeciwiamy się pomysłowi resortu kultury, aby pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej czcić 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę. Stalinowski komunizm ma na swoim sumieniu wiele ofiar. Nie są jednak nimi osoby zamordowane przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

Oczekujemy, że rząd polski uwzględni sprawę wyjaśnienia zbrodni wołyńskiej w trakcie negocjacji drogi Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.