Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Samorządowy Kongres Lewicy – In vitro, Karta seniora, mieszkanie za 500 zł.

dodano 2016-04-02 17:02 w kategorii: Kraj

Z uśmiechem i dużą dozą pozytywnej energii prof. Małgorzata Niewiadomska - Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Łodzi oraz Karolina Pawliczak, wiceprezydentka Kalisza otworzyły 2 kwietnia 2016 r. Samorządowy Kongres Lewicy, który był współorganizowany przez Partię Europejskich Socjalistów oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Ponad 500 działaczy samorządowych SLD: prezydenci i wiceprezydenci miast oraz radni różnych szczebli samorządu spotkali się w Łodzi, aby zapoczątkować marsz ku wyborczemu sukcesowi w nadchodzących kampaniach!

Zebraliśmy się w Łodzi, tak więc pierwsze wystąpienie musiało przypaść Tomaszowi Treli, wiceprezydentowi Łodzi, który podsumował 16 miesięcy współrządzenia tym miastem. - Dzisiejszy Kongres odbywa się w Hali Expo, która jest symbolem nowych inwestycji w Łodzi, gdy wyjdziemy z hali możemy zaobserwować nowe inwestycje: osiedla, drogi czy też instytucje kultury - podkreślił Trela. - Pozyskaliśmy też 300 mln złotych na inwestycje w kapitał ludzki - dodał. "Lewicowy samorządowiec stawia przed rachunkiem ekonomicznym - rachunek społeczny" - podkreślił wiceprezydent Łodzi.

2 kwietnia Zgromadzenie Narodowe przyjęło konstytucję, która obowiązuje do dziś - rozpoczął Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Konstytucję, której zamierzamy bronić! - dodał. - Droga SLD to droga kompromisu i dialogu, czego świadectwem są: Okrągły Stół, czy też obowiązująca Konstytucja - podkreślił Czarzasty. "Apeluję do PiS, PO i Nowoczesnej, przestańcie się kłócić, zacznijcie pracować dla Polski" - powiedział podczas wystąpienia Włodzimierz Czarzasty. 

Ręce precz od aborcji! - zagrzmiał szef SLD, który zwrócił się również do episkopatu - Mieliście działać siłą wiary a nie siłą ustawy. Poparliście PiS w wyborach, co nie oznacza, że możecie robić teraz wszystko na co macie ochotę. - podkreślił. - Słuchajcie papieża Franciszka a nie „Ojca Dyrektora”.- zaapelował Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD zaapelował również do  PiS-u: Przejęliście socjalne hasła SLD: obniżenie wieku emerytalnego, wyższą kwotę wolną od podatku, czy też wyższą płacę minimalną. Czego się boicie - zróbcie to!

Trzy tygodnie temu zgłosiliśmy inicjatywę zwołania okrągłego stołu, aby wyjść z politycznego kryzysu, który się wytworzył wokół Trybunału Konstytucyjnego, wtedy wszyscy się z nas śmiali- powiedział szef SLD – A tu 3 dni temu spotykamy się w gronie liderów partii i dyskutujemy o wyjściu z kryzysu – podkreślił Czarzasty. Odnosząc się do zarzutów pod adresem Jarosława Kaczyńskiego szczerość jego intencji w nawiązaniu dialogu z opozycją, przewodniczący SLD stwierdził: Będziemy rozmawiać, ale nie damy się oszukać. Lider Sojuszu nawiązał również do spraw europejskich krytykując PO i PiS za zerowy wskaźnik wykorzystywania funduszy europejskich w perspektywie finansowej 2014-2020.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy zaprezentował dokonania swej prezydentury, ze sztandarowym projektem dofinansowywania zabiegów in vitro na czele. - Szczególną rolę przywiązujemy do współpracy z organizacjami pozarządowymi, przekazaliśmy im zadania, które wcześniej wykonywał urząd miasta, dziś są wykonywane lepiej i bardziej efektywnie. - podkreślił prezydent Częstochowy. - Sprowadzamy do miasta nowych inwestorów, wspólnie z przedsiębiorcami napisaliśmy strategię rozwoju przedsiębiorczości - dodał Matyjaszczyk.

Podczas Samorządowego Kongresu Lewicy zaprezentowano trzy projekty inicjatyw samorządowych Sojuszu: In vitro, Mieszkanie za 500 zł oraz Karta seniora.

Pierwszy z nich, projekt dofinansowania zapłodnienia in vitro przez samorządy przedstawiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, radna Łodzi. - Musimy wykorzystać wiedzę naukową, do tego aby pomóc ludziom którzy borykają się z problemem bezpłodności - podkreśliła radna Łodzi. - Bezpłodność to choroba cywilizacyjna i tak powinna być traktowana. Moskwa-Wodnicka skomentowała również zaprzestanie finansowania programu In vitro przez państwo – PiS odbiera parom szansę na dziecko, a my w samorządach możemy tę szansę przywrócić!

- Ludzie potrzebują alternatywy dla świata stworzonego przez Radio Maryja, jest potrzeba świata gdzie dostrzegany jest człowiek ze wszystkimi jego wadami i zaletami - powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydentka Świdnicy - Otwartość to klucz do sukcesu - podkreśliła. Uważam, że wspaniałą rzeczą jest angażowanie ludzi, cieszę się gdy młodzież, czy też seniorzy pragną spędzić swój czas podczas inicjatyw organizowanych przez miasto Świdnicę – dodała.

Anna Mackiewicz, wiceprezydentka Bydgoszczy przedstawiła problem starzenia się społeczeństwa. - Bez aktywnej roli samorządu nie poradzimy sobie z problemem zapewnienia opieki wszystkim potrzebującym - podkreśliła wiceprezydentka Bydgoszczy.  Odpowiedzią na ten problem ma być Karta seniora:  pakiet usług oferowanych na preferencyjnych warunkach a dostarczonych przez samorząd oraz prywatne podmioty uczestniczących w projekcie, takie jak przychodnie rehabilitacyjne, ośrodki sportowo – rekreacyjne, czy też wypoczynkowe.

Bogusław Liberadzki, poseł oraz kwestor Parlamentu Europejskiego, a także członek Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim przedstawił założenia programu „Mieszkanie za 500 zł”: proponujemy młodemu pokoleniu 40-metrowe mieszkanie, w którym z góry jest ustalony 20 letni czynsz na poziomie 500 zł miesięcznie. Mieszkania byłyby budowane przez samorządy, które w ramach programu wnosiłyby działki budowlane, natomiast inwestycje budowlane byłyby finansowane  z kredytów bankowych. gwarantowanych przez skarb państwa.

W imieniu prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego wystąpił Jan Czubak, sekretarz Związku Miast Polskich, który odczytał list prezydenta Krakowa z życzeniami owocnych obrad dla uczestników Kongresu. W swoim wystąpieniu Czubak skrytykował przyjętą właśnie przez Sejm tzw. ustawę dekomunizacyjną, która min. wymusza zmiany nazw ulic wytypowanych przez IPN.

Konrad Gołota, doradca PES ds. Europy Środkowowschodniej przekazał przesłanie w imieniu Partii Europejskich Socjalistów: "Konserwatyści chcą zbawiać świat, liberałowie chcą sprzedać świat, my lewica chcemy po prostu zmieniać świat na lepsze.”

Na zakończenie spotkania przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty zapowiedział zorganizowanie II Samorządowego Kongresu Lewicy w drugiej połowie 2016 roku.

Kliknij, aby obejrzeć całą galerię zdjęć z Samorządowego Kongresu Lewicy!

Poniżej zamieszczamy link do przemówienia szefa SLD Włodzimierza Czarasztego:

Kliknij, aby obejrzeć przemówienie!Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.