Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Ciechocinek: Tylko SLD zachował twarz w sprawie reformy emerytalnej!

dodano 2015-07-11 12:46 w kategorii: Kraj

Wprowadzając trzy lata temu reformę emerytalną i wydłużenie czasu pracy, rząd Platformy Obywatelskiej zapowiadał, że dzięki temu rozwiązaniu Polacy będę otrzymywali emerytury wyższe nawet o 70%. Na razie jednak na zmianach zarabia państwo. Za to bezrobocie wśród osób najstarszych rośnie - mówili dziś w Ciechocinku politycy SLD, którzy z wczasowiczami spotkali się w ramach akcji „Masz dość! Chodź z nami”. 
 
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich przypominał dziś, że na koniec ubiegłego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 84 000 bezrobotnych w wieku 60 lat i starszych, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło ich aż o 15%. To najgorszy wynik od 15 lat, czyli od samego początku, gdy zaczęto gromadzić dane tego typu - grzmiał polityk SLD.
 
Z kolei Dariusz Joński, koordynator akcji „Masz dość! Chodź z nami” zwrócił uwagę, że to, co mówi jego kolega jest efektem podwyższenia wieku emerytalnego właśnie. Przesunięcie wieku emerytalnego opłaca się głównie rządowi , czego nie kryje nawet Ministerstwo Finansów. Reforma, poprzez zwiększenie liczby pracujących i PKB, prowadzących do wzrostu wpływów z dochodów podatkowych i składek, a także poprzez zmniejszenie wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w najbliższych kilkudziesięciu latach, przyczyni się do wzmocnienia stabilności finansów  publicznych w Polsce - można przeczytać w jednym z raportów resortu - mówi Joński.
 
Sojusz zwraca uwagę na to, że państwowy ubezpieczyciel na wydłużeniu zyskuje na dwa sposoby. Więcej osób zostaje na rynku pracy i płaci składki, więc rosną automatycznie dochody. Jednocześnie ponieważ obywatele później trafiają na emeryturę i pobierają ją krócej, wydatki rosną wolniej. Rzecznik prasowy partii mówi jasno: Dzięki temu zmniejszy się deficyt FUS i niższa będzie dotacja budżetowa do tej instytucji. Wszystko jako brzmi, tle że tracą na tym osoby mające około 60 lat oraz emeryci, który w portfelach nic nie przybywa - mówi Joński. 
 
Warto przypomnieć, że gdy w maju 2012 roku trwała sejmowa debata dotycząca reformy emerytalnej tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej był przeciwny takiej formie ustawy. Wszyscy posłowie SLD głosowali przeciwko tej ustawie. 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.