Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD apeluje, by Sejm zajął się jego projektami

dodano 2015-06-24 12:11 w kategorii: Kraj

Posłowie Sojuszu chcą, by Sejm zajął się ich projektami dot. polityki społecznej i podatków. Zdaniem posłów SLD, ich propozycje w sprawie m.in. możliwości przejścia na emeryturę w związku ze stażem pracy tkwią w sejmowej "zamrażarce", a rząd PO-PSL przedstawia podobne propozycje.
 
Pismo Sojuszu zaadresowano do Radosława Sikorskiego, który jak wiadomo złożył rezygnację ze stanowiska marszałka Sejmu. Jego miejsce zajął najstarszy z wicemarszałków Jerzy Wenderlich reprezentujący SLD. Posłowie Sojuszu Anna Bańkowska i Ryszard Zbrzyzny na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie skrytykowali rząd PO-PSL. Ocenili, że koalicja rządowa próbuje zaradzić negatywnym nastrojom społecznym przedstawiając projekty społeczne, które wcześniej blokowała.
 
- Z wielkim smutkiem przyjmujemy kolejne zapowiedzi koalicji rządzącej, którymi próbują zachęcić najsłabszych ekonomicznie do popierania Platformy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obiektywizm i uczciwość nakazywałyby, żeby przy pomysłach, które są zgłaszane, zwracać uwagę na ich twórców - oceniła Bańkowska.
 
- Platforma Obywatelska nie bacząc na wcześniejsze swoje negatywne stanowiska do naszych projektów ustaw dzisiaj za swoje przyjmuje projekty, które tak właściwie leżą w komisjach sejmowych, autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej - wtórował jej Zbrzyzny.
 
Jak podkreślali, wśród "zapomnianych" propozycji są m.in. zakładające wprowadzenie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę dla osób, które mają wystarczająco długi staż pracy (40 lat w przypadku mężczyzn, 35 w przypadku kobiet) oraz przyznanie wdowom i wdowcom prawa do pobierania części świadczeń po zmarłych małżonkach.
 
- Klub poselski SLD żąda od marszałka Sejmu odblokowania procesów legislacyjnych, które już dawno zostały rozpoczęte, a w pewnym momencie zamrożone - podkreślił Zbrzyzny.
 
Przedstawiciele Sojuszu wnieśli dzisiaj formalny wniosek do marszałka Sejmu o wprowadzenie - ze względu na "wagę społeczną tych ustaw" - czterech projektów SLD do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, m.in. dotyczących waloryzacji świadczeń socjalnych.
 
- Jesteśmy blisko ludzi, wiemy, co ludzi boli, wiemy, że chcą przynajmniej gwarancji minimalnego wynagrodzenia, a to może nastąpić tylko wtedy, kiedy będzie stawka godzinowa uchwalona, chcą podwyżki najniższych świadczeń emerytalnych, chcą wreszcie dodatków do emerytur dla wdów i wdowców, a przede wszystkim po długich latach opłacania składek chcą móc przejść na emeryturę poniżej wieku emerytalnego - podkreśliła Bańkowska.
 
źródło: PAP


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.