Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD apelude do Dudy: Wycofać referendum w sprawie JOW!

dodano 2015-05-28 16:13 w kategorii: Kraj

SLD apeluje do prezydenta – elekta Andrzeja Dudy, by ten, gdy zostanie zaprzysiężony wycofał referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. W zamian Sojusz proponuje referendum w sprawie systemu emerytalnego. 
 
Referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego zaproponował prezydent Bronisław Komorowski dzień po pierwszej turze wyborów. Potem zgodę na referendum wyraził Senat. Referendum ma odbyć się 6 września.
SLD stoi na stanowisku, że jednomandatowe okręgi wyborcze osłabiłyby polską demokrację, ponieważ sprawiłyby, że w polskim parlamencie zasiadaliby przedstawiciele dwóch partii. Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej zorganizowanej przed siedzibą PiS w Warszawie mówił, że JOW-y doprowadzą do utrwalenia podziału Polski na konserwatywną część wschodnią i liberalną zachodnią.
 
To, do czego prowadzi - w jego ocenie - ordynacja większościowa, najlepiej pokazuje sytuacja w Senacie, gdzie "nikt poza PO i PiS nie ma nic do powiedzenia". Wybory do Senatu od 2011 r. odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych.
 
Według Gawkowskiego gdyby wybory do Sejmu z 2011 r. odbyły się w okręgach jednomandatowych, to 307 mandatów otrzymałaby PO, 150 PiS, 3 mniejszość niemiecka. - Prawie 5 milionów głosów Polaków zostałoby wyrzucone do kosza. Wszyscy, którzy głosowali na PSL, Twój Ruch, na inne siły, w tym SLD, nie mieliby żadnej reprezentacji w parlamencie  - przekonywał.
 
Rzecznik SLD Dariusz Joński zaapelował do prezydenta elekta Andrzej Dudy o wycofanie referendum. Mówił, że wycofać się z referendum mógłby także prezydent Komorowski, który - jak przypomniał rzecznik Sojuszu - tuż po drugiej turze, w której przegrał z Dudą, wycofał projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy. Referendum ogólnokrajowe w ocenie Jońskiego powinno być zarządzane "w sprawach naprawdę istotnych" - jak reforma emerytalna. Zdaniem rzecznika SLD referendum w sprawie JOW-ów to będzie "wyrzucenie 100 mln zł w błoto".
 
Źródło: Polskie Radio


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.