Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Święto Polonii (nie tylko australijskiej)

dodano 2015-04-30 11:50 w kategorii: Kraj

Od 13 lat obchodzimy 2 maja jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tę społeczność szacuje się na ok. 20 mln osób- rozrzuconych na całym świecie, nie tylko na Starym Kontynencie. Naszych rodaków z różnych generacji można spotkać dosłownie wszędzie-od Chile, Argentyny, Brazylii (tylko tam ok. 1 mln osób) poprzez silną reprezentację w Ameryce Północnej (9 mln w USA, 0,5 mln w Kanadzie), Kazachstan (ok. 50 tys.,zwłaszcza w rejonie Kokczetawu), po Nową Zelandię, Australię, czy RPA. Szczególna (często niełatwa) jest sytuacja Polonii u naszych wschodnich sąsiadów,w tym na Litwie (ok. 230 tys.). Ci ludzie z reguły nigdzie nie wyjeżdżali- to historia sprawiła,iż znaleźli się poza granicami Polski.
 
Od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskie,j równo przed 11 laty, ponad 2 mln (z reguły młodych osób) skorzystało z nowych możliwości. Polacy są dziś największą mniejszością w Irlandii, Islandii i Norwegii (choć mieszkańcy tego ostatniego państwa dwukrotnie odrzucali w referendum możliwość akcesji do UE), drugą co do wielkości-po Turkach-w Niemczech (dołączyli do poprzednich wielu fal emigracji;pomijam tu fakt nie uznawania przez władze w Berlinie Polaków w RFN jako mniejszości;jest ich łącznie co najmniej 1 mln.Jesteśmy bodaj trzecią taką grupą nad Tamizą,nader znaczącą także-od dawna-we Francji, czy w Belgii (nie wspominając o historii,.np. w tym ostatnim przypadku o czasach Lelewela, już od lat. 80. poprzedniego stulecia kursował regularnie autobus Siemiatycze-Bruksela) itd. itp.
 
Wielokrotnie w różnych zakątkach globu spotykałem się z Polonią i Polakami.Były to często rozmowy dla mnie wzruszające, szczególnie w nader odległych krajach (np. Czarnej Afryki), gdzie naszych rodaków jest niewielu.Niemal o każdej z osób czy rodzin można napisać książkę-niezależnie od tego, jak się im powodziło, czy dziś powodzi.Wielu z nich przyjeżdża mniej lub bardziej regularnie nad Wisłę, trafiając m.in. do Domu Polonii w Pułtusku.. Dobrze też się dzieje,iż MSZ zaprasza okresowo przedstawicieli środowisk polonijnych z poszczególnych krajów ,właśnie z okazji wspomnianego Święta (jest ono też łączone z Dniem Flagi). Również,by wysłuchać ich opinii odnośnie do polityki władz w Warszawie wobec diaspory,np. co do działalności konsulów- tak „klasycznych”, jak i honorowych,których ostatnio przybywa w szybkim tempie.
 
Miałem właśnie okazję, by spotkać się z wieloma z tych osób. Niemal równocześnie odbyłem w Sejmie ciekawą rozmowę (w obecności pani ambasador Jean Dunn) z przewodniczącym Australijsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej,pos. Luke Simpkinsem.To członek Izby Reprezentantów z Australii Zachodniej (jej stolicą jest Perth)-stanu, w którym obecnie (wg spisu z 2011r.)mieszka najwięcej osób deklarujących pochodzenie polskie i urodzonych w Polsce.W związku z tym-parę słów o Polonii w 23-milionowej, świetnie rozwiniętej Australii, kraju 25-krotnie większym od naszego.
 
Emigracja znad Wisły do Australii rozpoczęła się już w połowie XiX stulecia,a jej apogeum przypadło na okres po II wojnie światowej Tylko po 1981r. przyjechało ok. 20 tys-często bardzo dobrze wykształconych osób.Obecnie pochodzenie polskie deklaruje ok.. 170 tys. osób.Mieszkają we wszystkich 6 stanach i 3 terytoriach kraju kangurów,m.in. w Wiktorii (Melbourne),Nowej Południowej Walii (Sydney) i Australii Południowej (Adelaide). Ta Polonia- mimo wyjątkowo dużego oddalenia- utrzymuje bliskie kontakty z Macierzą i wnosi spory wkład w rozwój Australii.A propos- nasze wzajemne obroty przekraczają 1 mld dol..przy nadwyżce w naszym eksporcie. Rosną przy tym australijskie inwestycje w Polsce, zwłaszcza w infrastrukturę oraz przemysł wydobywczy. Np. koncern z antypodów Prairie Mining przystępuje do budowy kopalni węgla w sąsiedztwie lubelskiej Bogdanki.


Komentarze

Wydarzenia