Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD: Rząd milczy, a w jego imieniu wypowiadają się banki

dodano 2015-03-11 16:44 w kategorii: Kraj

Pomimo obietnic rząd nie pomaga frankowiczom, a wicepremiera Janusza Piechocińskiego wyręczają banki – uważają politycy SLD i zapowiadają kolejne własne inicjatywy ustawodawcze w sprawie pomocy dla wszystkich kredytobiorców, ale nie tylko tych posiadających zadłużenie we frankach szwajcarskich.
 
To, że rząd przygotuje rozwiązania ustawowe dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich obiecał dwa miesiące temu wicepremier i minister gospodarki zaraz po tym, jak gwałtownie w górę poszybował kurs tej waluty. Do tej pory jednak nikt z gabinetu Ewy Kopacz nie przedstawił w Sejmie żadnego projektu ustawy w tej sprawie. – We wszystkich krajach Unii Europejskiej, rządy rozważają pomoc dla kredytobiorców, nie tylko we frankach. A okazuje się, że polski rząd milczy, a w jego imieniu wypowiadają się banki – zauważył rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński. – Gdzie się podziały ustawy wicepremiera Janusza Piechocińskiego – dopytywał Joński.
 
Politycy Sojuszu odnieśli się także propozycje Związku Banków Polski w sprawie pomocy dla frankowych kredytobiorców. Ekspert ekonomiczny SLD dr Wojciech Szewko pozytywnie ocenił  ten dot. utworzenia specjalnego funduszu pomocy dla wszystkich kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, finansowanego przez banki oraz propozycję utworzenia tzw. funduszu stabilizacyjnego (jego celem byłoby stabilizowanie wysokości rat kredytu - byłaby możliwość skorzystania z niego, gdyby kurs franka gwałtownie wzrósł i zarazem wzrosłaby rata kredytu). – To dobre rozwiązania, ale pod warunkiem, że będą miały charakter ustawowy, a nie będą funkcjonowały na zasadzie dobrowolnego jednostronnego działania banków – powiedział dr Szewko. Zauważył, że za miesiąc jeden z banków może wycofać się z tych postanowień, a klienci nie będą mieli jak tego wyegzekwować. – Dodatkowo uważamy, że dla kredytobiorców we frankach powinno się ustawowo zagwarantować możliwość przewalutowania kredytów – dodał ekspert. Jego zdaniem powinno to się stać po kursie z dnia brania kredytu.
 
Sojusz już wcześniej przedstawiał propozycje dot. pomocy dla kredytobiorców i przedstawiał  projekty ustaw w tej sprawie. Podobnie, jak teraz banki, politycy SLD mówili o potrzebie utworzenia specjalnego funduszu pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i nie tylko dla tych z kredytami we frankach szwajcarskich. SLD proponował, by fundusz był finansowany przez banki w formie podatku od transakcji finansowych. Partia wspiera także obywatelski projekt inicjatywy obywatelskiej dot. przewalutowania kredytów.
 
Na tym nie koniec. Jak zapowiedział poseł Wincenty Elsner w przyszłym tygodniu do Sejmu zostanie złożony kolejny projekt ustawy, który pomoże zadłużonym, kredytobiorcom. Chodzi o likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego. – To relikt sprzed kilkudziesięciu lat, funkcjonujący jedynie w Polsce. Pozwala on bankom doprowadzać do egzekucji komorniczej na majątku dłużnika z pominięciem procedury sądowej – wskazał Elsner. Jego zdaniem likwidacja tego mechanizmu będzie istotną pomocą dla tych, którzy pomimo różnych rozwiązań, jednak popadną w kłopoty finansowe i grozić im będzie egzekucja majątku oraz zlicytowanie mieszkania. 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.